Produkty bezglutenowe

Jakie produkty nie zawierają glutenu?

Żywienie oparte na diecie bezglutenowej staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Dla niektórych osób rezygnacja z glutenem była koniecznym krokiem, podyktowanym problemami zdrowotnymi. Inni mają nadzieję pozbyć się nadwagi w ten sposób.

Czym jest gluten?

Żywność bezglutenowa jest uważana za dietetyczną. Ale czy gluten jest zagrożeniem dla szczupłej sylwetki? Na pierwszy rzut oka może się tak wydawać. Gluten jest białkiem o specyficznej strukturze. Występuje w zbożach, takich jak jęczmień, żyto i pszenica. W związku z tym gluten jest najbardziej rozpowszechniony w produktach zbożowych. Ponadto, jest dużo glutenu w słodyczach, półproduktach, kawie rozpuszczalnej, sosach i ketchupach. Dobrze wiadomo, jak bardzo produkty bogate w szybkie węglowodany są szkodliwe dla organizmu i zdrowia.

Czym jest jedzenie bezglutenowe?

Warto wiedzieć, jaki jest “sekret”, który “ukrywa” jedzenie bezglutenowe. Większość z nich jest po prostu mniej kaloryczna. Na przykład dania mięsne, które są gotowane na parze lub grillowane, są prawie dwa razy lżejsze dla żołądka niż kotlety lub bułka tarta.

Wykaz produktów bez glutenu

Jeśli nie tolerujemy glutenu, nasza dieta powinna składać się z takich elementów, jak:

  • mleko, ser, masło, jajka;
  • jogurt bezglutenowy;
  • oleje roślinne;
  • warzywa i owoce;
  • gryka, ryż, soja, maniok, sorgo, len;
  • mięso;
  • ryby i owoce morza;
  • orzechy i rośliny strączkowe;
  • chleb bezglutenowy.

Kto potrzebuje produktów bezglutenowych?

Celiakia jest rzadką chorobą, która dotyka około co setne dziecko. Czasami chorobę tę diagnozuje się również u dorosłych. W tym przypadku lekarze mówią o nietypowych przejawach choroby. Ponadto, istnieje również nietolerancja dla glutenu. Charakteryzuje się objawami celiakii, przewlekłym zaparciem, drętwieniem kończyn, bólem stawów, przebarwieniem szkliwa zębów, lękiem i depresją. Dlatego też, jeśli mamy najmniejsze podejrzenia, że nasze ciało nie toleruje glutenu, warto udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Tylko na podstawie ich wyników będziemy dokładnie wiedzieć, czy potrzebujemy produktów bezglutenowych.

Jak znaleźć produkty bez glutenu w sklepie?


Obecnie, znalezienie żywności, która nie zawiera glutenu jest łatwe. Nowoczesna technologia pozwala nawet na wypiek odpowiedniego chleba, herbatników i ciastek. Możliwość znalezienia specjalnej półki, na której znajdują się produkty bezglutenowe w dużych supermarketach, stało się dobrym tonem. W wielu krajach, w tym na Polsce, producenci żywności są zobowiązani do informowania klientów o obecności lub braku glutenu w swoich produktach.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com