Nietolerancje pokarmowe oraz uczulenia są bardzo groźne dla naszego organizmu
Produkty bezglutenowe

Wyklucz nietolerancje pokarmowe!

 

Nietolerancje pokarmowe oraz uczulenia są bardzo groźne dla naszego organizmu. Gdy ciało skupia się na walce z pozornie nieszkodliwymi czynnikami, wtedy jest bardziej podatne na różnego rodzaju choroby i schorzenia. Dlatego trzeba uważać i bacznie obserwować skutki wywołane pożywieniem. Możemy oczywiście wykluczyć takie czynniki za pomocą obserwacji. Jednak najskuteczniejszym sposobem będzie zrobienie specjalistycznych badań, które dokładnie powiedzą nam, czego powinniśmy unikać. Należy pamiętać, że nietolerancję na dane produkty możemy wyrobić sobie sami, poprzez notoryczne spożywanie tych samych składników. Koszt takich badań jest zależny od ilości substancji jakie chcemy sprawdzić. Często się teraz słyszy o problemach z celiakią, czyli chorobą związaną z glutenem. W takim przypadku musimy zaopatrzyć się w produkty bezglutenowe, które znacznie poprawią nasze samopoczucie i komfort życia (https://www.bee.pl/t/produkty-bezglutenowe).

Gluten – czy naprawdę taki groźny?

Produkty bezglutenowe są pozbawione szkodliwego czynnika. Oczywiście jest on szkodliwy dla osób, które nie tolerują takich produktów bądź chorują na celiakię. Celiakia jest uwarunkowana genetycznie i przekazywana jest za pomocą genów. Taką przypadłość ma nieduża część społeczeństwa. Dlatego nie powinniśmy poddawać się współczesnym trendom. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz spożywać tego rodzaju produkty, to powinieneś wykonać odpowiednie badania zalecone przez specjalistę. Oczywiście gluten niekorzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Badania wskazuję, że może on prowadzić do rozszczelnienia jelita. Pamiętajmy, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Zachowanie zdrowego rozsądku w tym przypadku będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Gluten – jest wszędzie?

Wchodząc do sklepu spożywczego możemy znaleźć na pierwszy rzut oka produkty bezglutenowe, prawda? Dzisiejsza moda doprowadziła do tego, że takie napisy widnieją na samym przodzie opakowania. Oczywiście w tym przypadku należy przeczytać również skład. Chwyty marketingowe są naprawdę różnorodne i możemy dać się nabrać. Gluten znajduję się w zasadzie wszędzie, między innymi w:

  • bułkach pszennych
  • słodyczach
  • jasnym chlebie.

Jest wiele produktów “wyposażonych” w tą substancję. Jeśli nie mamy problemów z trawieniem takich artykułów, to sporadycznie możemy z nich korzystać. Trzeba sobie zadać pytanie. Jak to wpływa na nasze zdrowie? Oczywiście w rozsądnych ilościach nie jest to takie straszne, ale gdy konsumujemy gluten na co dzień, to możemy doprowadzić do bardzo poważnych powikłań związanych z naszym zdrowiem. Pamiętaj, że decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie, ale trzeba podchodzić do wszystkiego z dystansem.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com