Produkty bezglutenowe

Dlaczego warto kupować produkty bezglutenowe?

Warto mieć świadomość, że panująca w ostatnich latach moda na dietę bezglutenową spowodowała, że producenci podjęli decyzję o wprowadzeniu na rynek również produktów bezglutenowych. Należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze zamienienie pieczywa tradycyjnego na bezglutenowe będzie miało korzyści dla organizmu.

Z roku na rok coraz więcej osób unika glutenu, jednak większość z nich nie cierpi na celiakię czy nadwrażliwość na omawiany składnik. Z medycznego punktu widzenia nie ma zatem praktycznie żadnych zaleceń do stosowania specjalnych diet.

Czym charakteryzuje się bezglutenowe pieczywo?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że gluten jest białkiem znajdującym się w pszenicy (a także jej odmianach, doskonałym przykładem może być orkisz), jęczmieniu czy życie. Produkty te wykluczane są z diety bezglutenowej. Warto również wiedzieć, że w diecie bezglutenowej niedozwolone są także makarony.

Co zatem dokładnie wykorzystuje się do produkcji pieczywa bezglutenowego? Firmy używają przede wszystkim różnego rodzaju skrobi. Przykładem mogą być mąki naturalnie bezglutenowe. Ponadto, by pieczywo miało odpowiedni smak i konsystencję koniecznie trzeba dodać składniki zagęszczające czy glukozę. W rezultacie powstaje wysoko przetworzony.

Czy produkty bezglutenowe tuczą?

Jak wiadomo z produktów bezglutenowych bardzo często rezygnują osoby, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Koniecznie trzeba mieć jednak świadomość, że gluten nie tuczy, tylko tłuszcze i cukier znajdujące się np. w ciastkach. Wystarczy zatem podjąć decyzję o spożywaniu bardzo wysokiej jakości pieczywo, które jest produkowane z pełnoziarnistej mąki, a następnie spożywać je z właściwymi produktami.

Czy warto kupować bezglutenowe produkty?

Osoby, które koniecznie chciałyby wyeliminować gluten ze swojej codziennej diety, powinny zrobić to przede wszystkim mądrze. Na rynku dostępnych jest bowiem naturalnie bezglutenowych produktów, do których należy zaliczyć ryż, kaszę gryczaną, kukurydzę czy amarantus. Mogą one zatem bez żadnego problemu zastąpić artykuły żywnościowe, które są produkowane ze zbóż glutenowych. Ponadto obecnie można znaleźć bardzo dużą liczbę przepisów na różnego rodzaju dania bezglutenowe, które jest w stanie przygotować każdy w domu bez dodawania żadnych sztucznych dodatków. Oczywiście rozwiązanie to w żadnej kwestii nie wyklucza dodatkowe wspomaganie się gotowymi produktami bezglutenowymi. Koniecznie należy jednak pamiętać, by czytać dokładnie etykiety, ponieważ nie wszystkie dostępne na rynku produkty bezglutenowe są zdrowe.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com